2018 Wyre Forest CRC Spring Road Race Results Previous item Race results w/e 29/04/2018 Next item Race results w/e 22/04/2018

We would like to thank all the riders and volunteers for making this year’s Wyre Forest CRC spring Road Race a huge success this weekend.
With 77 men and 21 women both fields were highly competitive.

Wyre Forest CRC was well represented with 6 riders representing them in the mens road race and 2 in the womens road race.

This years trophies were handed out by special guest Track cycling world Champion Jan Birkmyre, with the overall Men’s Team award going to Halesowen A&CC with Successcycling.co.uk in a close 2nd place.
Once again we would like to thank each and everyone of you who made the event possible.

Mens Results

Position Race No. Name Club Total Time Diffrence Gap Rider Category
1 11 Chris Childs Clee Cycles 02:07:57 3rd
2 80 Stephen Vanes Successcycling.co.uk 02:07:57 0.173 0.173 4th
3 9 Greig Burt Beeston Cycling Club 02:07:58 0.4 0.227 3rd
4 13 Alexander Coates Pro Vision Race Team 02:07:58 0.498 0.098 3rd
5 62 James Pheysey Halesowen A & CC 02:09:02 01:05.4 01:04.9 3rd
6 48 Henry Lloydlangston Halesowen A & CC 02:09:03 01:05.6 0.281 3rd
7 38 James Jenkins Successcycling.co.uk 02:09:03 01:05.7 0.063 3rd
8 79 Daniel Tyrie Cotswold Veldrijden 02:09:03 01:05.8 0.089 3rd
9 71 Trevor Smith Cotswold Veldrijden 02:09:03 01:05.8 0.003 3rd
10 42 Rhys Jones Ludlow Brewery Race Team 02:09:03 01:05.8 0.009 4th
11 21 Christian Edwards Wyre Forest CRC 02:09:03 01:06.3 0.471 3rd
12 41 Dean Jones Ely Race Club 02:09:03 01:06.3 0.01 3rd
13 60 Scott Palmer Stourbridge CC 02:09:03 01:06.4 0.086 3rd
14 14 Jamie Crump Successcycling.co.uk 02:09:03 01:06.4 0.008 3rd
15 56 Nick Morris Clee Cycles 02:09:03 01:06.4 0.008 3rd
16 28 Daren Glaze Stourbridge Velo 02:09:04 01:06.4 0.038 3rd
17 58 Thomas Nightingale Cowley Road Condors 02:09:04 01:06.6 0.134 3rd
18 70 Stuart Smith Lichfield City CC 02:09:04 01:06.6 0.062 3rd
19 40 Samuel Jones Wyre Forest CRC 02:09:04 01:06.7 0.116 3rd
20 5 Gary Blackman West Midlands Police CC 02:09:04 01:06.7 0.006 3rd
21 77 Tom Turner Ely Race Club 02:09:04 01:06.8 0.045 3rd
22 30 Kerry Greenham Coventry Road Club 02:09:04 01:06.8 0.029 3rd
23 4 Toby Barnes Lichfield City CC 02:09:04 01:06.9 0.05 3rd
24 74 Simon Styles Recycles RCC 02:09:04 01:06.9 0.077 3rd
25 50 Tom Mansfield 365velo Racing club 02:09:04 01:07.1 0.126 3rd
26 36 John Hunt Beacon Roads CC 02:09:04 01:07.1 0.014 3rd
27 59 Jonathan Oxley Ride 24/7 02:09:04 01:07.1 0.041 3rd
28 27 James Gibney West Midlands Police CC 02:09:04 01:07.2 0.074 3rd
29 6 Matthew Boazman Wyre Forest CRC 02:09:04 01:07.4 0.17 3rd
30 35 Matthew Humpage Clee Cycles 02:09:05 01:07.4 0.045 3rd
31 51 Nicholas McKinley The Cycle Studio Core Telecom RPC 02:09:05 01:07.4 0.007 4th
32 24 Patrick Fotheringham Halesowen A & CC 02:09:05 01:07.7 0.283 3rd
33 31 Michael Hall Port Talbot Wheelers 02:09:05 01:07.7 0.003 3rd
34 67 Luke Rowell Halesowen A & CC 02:09:05 01:07.8 0.109 3rd
35 23 Thomas Ford EvoVelo Karbona 02:09:05 01:07.9 0.131 3rd
36 12 Rob Childs Stourbridge Velo 02:09:05 01:08.0 0.029 3rd
37 64 Jonathan Rawlings The Cycle Studio Core Telecom RPC 02:09:05 01:08.1 0.115 4th
38 1 Jeremy Addis VC St Raphael 02:09:05 01:08.2 0.109 3rd
39 46 James Kirk Ely Race Club 02:09:05 01:08.3 0.106 3rd
40 54 Ollie Morgan Team Echelon 02:09:06 01:08.4 0.144 3rd
41 52 Daniel Minor Uttoxeter Cycling Club 02:09:06 01:08.7 0.282 3rd
42 63 Ian Pollard Cotswold Veldrijden 02:09:06 01:09.3 0.617 3rd
43 33 Sam Hay Cwmcarn Paragon Cycle Club 02:09:07 01:09.4 0.078 3rd
44 81 George Beck Bikestrong-KTM 02:09:07 01:09.5 0.037 3
45 45 Alastair Kay VeloVitesse 02:09:07 01:09.8 0.388 3rd
46 20 James Dyke Cardiff Ajax CC 02:09:07 01:10.0 0.147 3rd
47 72 Luke Souter Shutt Ridley RT 02:09:07 01:10.3 0.352 3rd
48 68 Edward Silverton Morvelo Basso RT 02:09:09 01:11.6 1.284 3rd
49 18 James Duncan Wyre Forest CRC 02:09:10 01:12.8 1.177 3rd
50 17 Matt Dowler Royal Leamington Spa CC (RLSCC) 02:09:14 01:17.3 4.467 3rd
51 55 Daniel Morris Halesowen A & CC 02:10:20 02:23.3 01:06.1 3rd
52 37 Steven Ingram Apache Brave Racing 02:21:33 13:36.1 11:12.8 3rd
53 61 Adam Pardoe Successcycling.co.uk 02:21:33 13:36.4 0.268 4th
54 65 Wayne Reeks Ely Race Club 02:21:34 13:36.8 0.472 4th
55 43 Timothy Jones Mid Shropshire Wheelers 02:21:34 13:37.0 0.21 3rd
56 44 Wayne Jones Stratford CC 02:21:34 13:37.3 0.226 3rd
57 10 Darren Cadwallader Stourbridge CC 02:21:35 13:37.4 0.153 4th
58 53 Darren Morgan Ely Race Club 02:21:35 13:37.6 0.183 3rd
59 8 Alec Bond Mid Shropshire Wheelers 02:21:35 13:38.3 0.684 4th
60 2 Stewart Ball Successcycling.co.uk 02:21:36 13:38.7 0.406 3rd
61 83 Richard Butterfield Velo Club Bristol 02:21:37 13:39.6 0.932 3
62 3 James Banks Ely Race Club 02:21:40 13:43.2 3.619 3rd
63 73 Tim Spencer Ludlow Brewery Race Team 02:26:31 18:33.7 04:50.5 3rd
64 88 James Mcgough Recycles RCC 02:26:31 18:33.9 0.21 4th
65 19 John Dyer Mammoth Lifestyle Racing Team 02:26:32 18:34.6 0.69 4th
66 76 Paul Turner The Cycle Studio Core Telecom RPC 02:26:34 18:36.9 2.235 4th
67 84 Robert Finch Arctic Tacx RT 02:26:34 18:36.9 0.058 3rd
68 78 Kieren Turner-Owen 02:09:17 1 Lap 1 Lap 4th
69 7 Michael Boddice Successcycling.co.uk 02:14:47 1 Lap 05:30.1 3rd
70 34 Craig Hopkins Wyre Forest CRC 02:21:27 1 Lap 06:40.2 4th
71 57 David Nath The Cycle Studio Core Telecom RPC 02:10:18 2 Laps 1 Lap 4th
DNF 29 Jono Goulding Wyre Forest CRC 02:16:43 DNF 3rd
DNF 22 Christopher Edwards Ludlow Brewery Race Team 01:35:15 DNF 4th
DNF 66 Ben Richardson Team Milton Keynes 01:23:15 DNF 3rd
DNF 32 Adrian Hatton 365velo Racing club 01:26:39 DNF 3rd
DNF 47 Gareth Leek Ludlow Brewery Race Team 01:03:06 DNF 3rd
DNF 49 Andrew Lloydlangston Halesowen A & CC 01:15:22 DNF 3rd

Womens Results

Position Race No. Name Club Total Time Diffrence Gap Rider Category
1 11 Charlotte Mitchell Newport Phoenix CC 02:11:15 3rd
2 8 Christie Jones Hereford & District Wheelers 02:11:15 0.532 0.532 2nd
3 21 Sophie White Team Empella 02:11:16 1.555 1.023 3rd
4 4 Melissa- Brand Cycle Team OnForm 02:11:17 1.988 0.433 2nd
5 7 Laura Fenwick Velo Club Venta 02:11:17 2.093 0.105 3rd
6 14 Ella Roper Newport Shropshire CC 02:11:17 2.108 0.015 3rd
7 17 Emma Spandrzyk Paramount CRT 02:11:17 2.496 0.388 4th
8 16 Lorna Sharples Halesowen A & CC 02:11:18 3.1 0.604 3rd
9 1 Leah Ball Successcycling.co.uk 02:11:18 3.219 0.119 2nd
10 3 Charlotte Barnard Velo Vitesse 02:11:18 3.341 0.122 3rd
11 22 Vicky Wilkinson Velo Vitesse 02:11:18 3.389 0.048 4th
12 15 Anita Saycell Ystwyth Cycling Club 02:11:18 3.498 0.109 2nd
13 10 Rebecca Lane Worcester St Johns CC 02:11:18 3.626 0.128 4th
14 6 Sophie Fennell Performance Cycles 02:11:18 3.673 0.047 3rd
15 12 Susanna OShaughnessy Wyre Forest CRC 02:11:18 3.681 0.008 3rd
16 23 Fiona Turner Team V-Sprint Racing 02:11:19 4.237 0.556 3rd
17 9 Rachel Lamine Wyre Forest CRC 02:11:20 5.487 1.25 4th
18 19 Andrea Turner Worcester St Johns CC 02:11:27 12.594 7.107 4th
19 5 Sam Clarke Worcester St Johns CC 02:30:14 18:59.5 18:46.9
20 24 Jackie Fowler Team V-Sprint Racing 02:30:14 18:59.6 0.057 4th
21 20 Sarah Watmore Worcester St Johns CC 02:33:14 21:59.6 03:00.0

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.